» Корисна інформація » Новини » NFT-музей війни

NFT-музей війни

Міністерство цифрової трансформації та українська блокчейн спільнота запустила віртуальний музей, в якому будуть представлені малюнки, що є витворами мистецтва та технологій блокчейн; в них, у хронікальному порядку, буде відображено історію російської агресії проти України. Наразі у музеї представлена колекція NFT-малюнків українських художників про перші шість днів війни.

За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, перший у світі NFT-музей війни зібрав понад 600 тисяч доларів на підтримку України за перший же день продажу віртуальних експонатів. Усього придбали 1282 цифрові мистецькі твори. Зібрані кошти надійдуть до криптовалютного фонду, який створила українська криптобіржа KUNA на підтримку української армії та цифрового й кіберспротиву.

 

«Ми стали першими, хто поєднав технологію блокчейн та сучасне мистецтво, щоб задокументувати історичну правду про війну рф проти України», – повідомив у Telegram-каналі Михайло Федоров.

 

Останні роки ми постійно чуємо терміни NFT або крипто-мистецтво, але людям, не пов’язаним з інформаційними технологіями, зрозуміти його непросто. Тому з радістю ділимося тим, в чому вже розібралися самі.

 

NFT- мистецтво чи крипто-мистецтво – це цифрове мистецтво, твори якого можна побачити лише з цифрових електронних пристроїв (гаджетах). Відповідно, ці твори мають бути створені у цифровому вигляді – зображення, музика, 3D-моделі, тексти.

За кожним зображенням закріплюється цифрова віртуальна одиниця обліку з певною вартістю – токен. Токени можуть бути взаємозамінні, тоді їх можна обмінювати як валюту; прикладами взаємозамінних токенів є біткоїн, ефір та інші криптовалюти. Або токени можуть бути невзаємозамінні – Non-fungible tokens (тобто NFT); вони створюються в одиничному екземплярі, містять ідентифікаційну інформацію та є унікальними завдяки технології блокчейн, яка дозволяє зберігати інформацію про власника токена, про історії його продажу, але змінити ідентифікаційну інформацію є неможливим.

 

Перші NFT з’явилися ще у 2017 році у системі Ethereum. Такі токени, як і будь-яку криптовалюту, можна зберігати у своєму криптогаманці та здійснювати з ними транзакції, купувати та продавати. Але біткоїни, ефіріуми та інші цифрові валюти і навіть реальні гроші легко заміняють один одного і поділяються на частини. NFT не можна розділити на частини або замінити на аналогічний токен. З цього погляду NFT має властивості унікального предмета у фізичному світі.

 

Саме тому ця технологія використовується для поширення цифрових колекційних предметів, оскільки NFT містить у собі як сам цифровий об’єкт, так й інформацію про творця твори (так NFT допомагають захищати авторські права) і дані про власника, а саме — номер його гаманця у системі Ethereum.

 

Тому автори NFT-творів не мають побоювань щодо плагіату: навіть якщо хтось зробить скриншот твору та захоче видати за свій, автор чи власник NFT завдяки зашифрованим даним зможе довести, що права на NFT-твір належать йому.

 

Нова сфера поки що ніяк не регулюється в Україні, що викликає безліч юридичних питань.

 

17 лютого 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України № 2074-IX “Про віртуальні активи”. Закон набуде чинності лише після того, як будуть внесені зміни до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій із віртуальними активами. Новий закон запроваджує поняття «цифрова валюта», «цифрові фінансові активи», утилітарні цифрові права.

Але NFT не можна назвати криптовалютою чи цифровою валютою у чистому вигляді. Такими токенами неможливо за щось платити, вони можуть називатися цифровим фінансовим активом. Людина купує унікальний віртуальний об’єкт чи оцифрований сертифікат на унікальний об’єкт у реальному світі.

 

Таким чином, згідно з чинним законодавством, NFT треба сприймати як право на інше майно, оскільки NFT – це вираження права на об’єкт інтелектуальної власності.

 

Як стверджують експерти, з погляду права це не відрізняється від ринку мистецтва, але є своя специфіка з погляду обороту саме цифрових активів. Тому до NFT в Україні слід застосовувати положення щодо цифрових прав та положення, що стосуються об’єктів права інтелектуальної власності та обігу речей.

 

При цьому в іноземному праві часто все простіше. Наприклад, в США токени класифікують за їх економічною суттю: якщо токеном платять за товар — це криптовалюта; якщо токен дає корпоративні права – це акція; якщо токен дає якусь послугу — це і є послуга (utility), якщо токен, такий як NFT, відноситься до картини, то його й розглядатимуть як сукупність авторського права, виняткового права та самої речі (картини у рамці чи «цифрової» рамці»).

 

Варто зазначити, що популярність NFT-мистецтва стрімко зростає. За даними Business Insider, лише за 3-й квартал 2021 р. обсяг торгів творами крипто-митців перевищив $6 млрд.

 

Джерела:
https://metahistory.gallery/warline
https://t.me/zedigital/1459
https://www.theverge.com/22310188/nft-explainer-what-is-blockchain-crypto-art-faq
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2074-20#Text