» Корисна інформація » Новини » У ПАР виданий патент на винахід, створений штучним інтелектом

У ПАР виданий патент на винахід, створений штучним інтелектом

Без сумніву, головна новина літа у сфері інтелектуальної власності, – це те, що в Південній Африці виданий перший у світі патент на винахід, автором якого є штучний інтелект.
На перший погляд патент на “контейнер для харчових продуктів, заснований на фрактальній геометрії”, який виданий Південноафриканською комісією у справах компаній та інтелектуальної власності 28 липня 2021 року, здається звичайним. Але при його детальному вивченні ми мимоволі стаємо свідками важливої віхи у розвитку концепції прав інтелектуальної власності.
Все тому, що винахідником вперше на офіційному рівні була визнана не людина, а система штучного інтелекту (ШІ). У графі “винахідник” в заявці вказано назву цієї системи – DABUS, а також міститься уточнення, що “винахід було самостійно створено штучним інтелектом” (DABUS, The invention was autonomously generated by an artificial intelligence).

DABUS (Device for the autonomous bootstrapping of unified sentience), що в перекладі означає “пристрій для автономної підтримки єдиної свідомості”, – був створений Стівеном Талером, одним із перших фахівців в області штучного інтелекту і програмування. DABUS імітує людський «мозковий штурм», створюючи нові винаходи, отже він здатний до самостійного і складного функціонування та до «творчої роботи».
Заявка на патент, в якій Стівен Талер вказав себе в якості заявника, а DABUS як винахідника, була подана в патентні відомства у всьому світі, включаючи Сполучені Штати, Європу, Австралію і Південну Африку. Але тільки Південна Африка надала заявнику патент (Австралія пішла за її прикладом через кілька днів після отримання “схвалення” в судовому порядку).
Новина з Південної Африки викликала негативну реакцію з боку експертів в сфері інтелектуальної власності. Критики вважають, що це було неправильне рішення з точки зору закону, оскільки ШІ не має необхідного правового статусу, щоб вважатися винахідником. Багато хто стверджує, що видача патенту була просто помилкою з боку Комісії.
Багато також звинувачують патентні процедури Південної Африки, наполягаючи на тому, що якби в Південній Африці функціонувала система пошуку і експертизи заявок по суті, то заявка DABUS була б відхилена.
Важливо відзначити, що патентні заявки в Південній Африці не підлягають формалізованій процедурі патентної експертизи, аналогічній тій, яка використовується в Сполучених Штатах, Великобританії, Канаді, Європі та багатьох інших юрисдикціях, де ця ж заявка вже була відхилена і в даний час знаходиться в стадії судового оскаржування.

Відомства США і Великобританії з патентів та торговельних марок, а також Європейське патентне відомство відхилили цю заявку на етапі формальної експертизи, посилаючись на три фактори. По-перше, їх патентні закони передбачають, що винахідниками є тільки люди, а не ШІ, про що свідчить використання в їх тексті таких займенників, як “він” і “вона”. По-друге, для цілей патентування ідей потрібен елемент “ментальної концепції” – те, на що здатний тільки людський розум. Нарешті, визнання в якості винахідника дає права, якими ШІ не може володіти і розпоряджатися.
Дійсно, відсутність формалізованої процедури розгляду заявки в патентній системі Південної Африки, мабуть, стало стимулюючим чинником для пошуку Талером патентного захисту в даній країні. Таким чином, не дивно, що цей патент був виданий, але остаточне юридичне значення цього рішення ще доведеться з’ясувати.
Оскільки патент наразі офіційно опублікований Південноафриканською комісією у справах компаній та інтелектуальної власності, він відкритий для заперечень щодо новизни і винахідницького рівня.

Джерела:
https://iponline.cipc.co.za/
https://theconversation.com/in-a-world-first-south-africa-grants-patent-to-anartificial-intelligence-system-165623