» Корисна інформація » Новини » Група Led Zeppelin здобула перемогу в боротьбі за «Stairway to Heaven»

Група Led Zeppelin здобула перемогу в боротьбі за «Stairway to Heaven»

ed-Zeppelin-avtorskie-prava

Легендарна група Led Zeppelin здобула перемогу в суперечці, в якій її звинувачували в порушенні авторських прав на пісню «Stairway to Heaven». Апеляційний суд 9-го округу (США) залишив в силі рішення присяжних, яке встановило, що пісня «Stairway to Heaven» не порушує авторські права пісні 1968 року «Taurus» групи Spirit.

 

Перший позов був поданий в 2014 році. У ньому стверджувалося, що гітарний вступ пісні «Stairway to Heaven» порушує авторські права на музичну складову пісні «Taurus».

Під час судового розгляду представник позивача просив відтворити звукозаписи пісень «Stairway to Heaven» і «Taurus», так як стверджував, що захист авторського права на пісню «Taurus» повинний включати не тільки ноти, але й пісню в тому вигляді, в якому вона була записана. Однак в задоволенні цього клопотання суддя відмовив.

 

Справа в тому, що авторське право на «Taurus» підлягає правовому захисту згідно з Актом про авторське право 1909 року, який поширюється на ноти, але не на звукозапис. Звукозаписи не були захищені до 1972 року. Авторське право на пісню «Taurus» було зареєстроване в 1967 році, і примірник твору, який був використаний для реєстрації, представляв собою одну сторінку нот.

Акт про авторське право 1976 року докорінно змінив вимоги до захисту авторських прав, дозволивши розцінювати публічне розповсюдження звукозаписів як музичний твір. Це дозволило артистам подавати в якості депозитної копії безпосередньо звукозапис. Проте це стало можливим лише після вступу в силу Акту в 1978 році.

 

У своїй апеляції, представник позивача стверджував, що суддя допустив помилку та не проінструктував присяжних про використання при розгляді справи правила зворотнього співвідношення. Правило зворотнього співвідношення використовується у разі, якщо одна сторона може довести, що сторона, яка порушила закон, мала високу ступінь доступу до роботи позивача. У разі, якщо висока ступінь доступу визначена, застосовується більш низький стандарт доведення для визначення схожості пісень. Правило зворотнього співвідношення є спірним правилом, яке Апеляційний суд 9-го округу використовував при розгляді справ про авторське право з 1977 року.

 

У позові стверджувалося, що учасники групи Led Zeppelin мали доступ до пісень групи Spirit під час їх спільного туру в кінці 1960-х. Однак гітарист Led Zeppelin стверджує, що ніколи не бачив виступи групи Spirit.

Оскільки роботи тепер легко доступні в інтернеті, суд зазначив, що поняття «доступ» стає все більш розмитим в сучасному цифровому світі.

 

Крім того, що Апеляційний суд 9-го округу підтвердив рішення судді першої інстанції не інструктувати присяжних про використання правила зворотнього співвідношення, він також повністю скасував це правило, оскільки воно не є частиною законодавства про авторське право, не піддається логіці і створює невизначеність як для суддів, так і для сторін.

 

Рішення Апеляційного суду 9-го округу стало не тільки перемогою для групи Led Zeppelin, але цілком можливо перемогою для музичної галузі в цілому.

 

Джерело: https://edition.cnn.com/