» Корисна інформація » Новини » Європейський парламент закінчив найбільший процес модернізації законодавства про авторське правова

Європейський парламент закінчив найбільший процес модернізації законодавства про авторське правова

Прийняттям Директиви 2019/790, закінчився один з найбільш масштабних переглядів законодавства про авторське право. Законодавчий процес, який почався в 2016 році, бурхливо обговорювався, та багато джерел називають цей проект Директиви таким, що найбільше всього лобіювався. Метою документу є забезпечення дотримання прав та обов’язків, які передбачені авторським правом, в Інтернет-просторі. Також, в прес-релізі Європейського парламенту неодноразово відмічається, що одним з пріоритетів документу є збереження гарантій свободи слова.

 

Найбільший резонанс отримали нововведення, які стосуються відповідальності за контент. Якщо раніше матеріали з сайту повинні були видалятися на вимогу правовласника, то тепер, відповідальність за розміщений контент покладається на Інтернет-сайти. Це означає, що перш ніж публікувати матеріал, власник сайту повинен попередньо отримати на це дозвіл. Те ж саме стосується і контенту, який був створений користувачами сайту. В цьому аспекті з’являються перші складності, оскільки існує очевидна перевага у великих компаній, які вже використовують алгоритм пошуку матеріалів, що порушують авторське право. І хоч Директива надає стартапам певні послаблення, тем не менш, використання таких алгоритмів малими та середніми компаніями може стати обтяжливим.

 

Ще одною новелою стало право прес-видавців та журналістів вимагати справедливу винагороду у інформаційних постачальників послуг за цифрове використання своїх публікацій. Раніше видавці не могли контролювати появу своїх публікацій на інформаційних порталах, проте тепер Директива надає журналістам та видавцям право надавати ліцензії на використання своїх матеріалів. В цьому випадку, уразливим можуть стати такі великі інформаційні постачальники послуг як GoogleNews та інші інформаційні портали, які будуть обмежені в повторній публікації матеріалу без згоди правовласника. Винятками в такому випадку Директива називає гіперпосилання, використання індивідуальних слів та дуже короткі витяги. Директива не деталізує термін “дуже короткі витяги”, тож його тлумачення залишається на розсуд законодавчих органів кожного з держав-членів Європейського Союзу.

 

Багато джерел висловлюють стурбованість як ця Директива буде використовуватись на практиці, адже положення документу сформульовані таким чином, що право давати пояснення багатьох термінів надається національним законодавствам країн Європейського Союзу. Остаточна імплементація закону повинна завершитися до 2021 року. Саме такий строк надається органам держав-членів на приведення свого законодавства у відповідність до Директиви, що була прийнята.

 

Джерело: www.europarl.europa.eu